Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 115LPM/30GPM, EWP115, 12V w/ Controller, Kit
$397.61
$530.15
Australian Owned
Worldwide shipping
Massive product range
Popular brands
Expert knowledge
Local support
EWP®115 Alloy Combo Remote Electric Water Pump & Controller (12V) (Part #8950)
The EWP®115 Alloy 12V Electric Water Pump offers total control over engine cooling with the included LCD EWP®/Fan Digital Controller. This system is suitable for small, medium, large, high-performance, and 4WD vehicles, improving engine cooling control and capacity while enhancing power, torque, and fuel economy.
Mechanical belt-driven water pumps sap engine power. By replacing or complementing them with the EWP®115, which is hardwired into your electrical system, you can free up to an additional 10kW (13hp). The pump is also extensively used in intercooler applications.
COMBO CONTENTS |
|
| Part Description | Units |
| EWP®115 Alloy | 1 |
| EWP®/Fan Digital Controller & Mounting Plate + Bracket | 1 |
| Sensor Thermal - Coolant Temp - 1/4" NPT Thread | 1 |
| Adaptor - Nylon - Inline, 38mm (2 x 1/4" NPT) | 1 |
| 1/4" NPT Nylon Bung | 1 |
| Wiring Harness | 1 |
| Hose Clamps | 4 |
| Screw - Self Tap 8x3/8 BZ | 1 |
| Blue 6mm Ring Terminal | 1 |
TECHNICAL SPECIFICATIONS |
|
| Operating Voltage | 3V DC to 15V DC |
| Maximum Current | 10A @ 13V |
| Flow Rate (Max) | 139 L/min (36.7 US gal/min) |
| Operating Temp. | -40°C to 120°C (-40°F to 248°F) |
| Pump Weight | 920 grams (2.03 lbs) |
| Pump Material | Aluminum (Powder Coated) |
| Burst Pressure | 500 kPa (72.5 PSI) |
| Inlet & Outlet | 38mm Push-on Barb (Options: 44mm with 3mm Sleeve #8510, 51mm with 6mm Sleeve #8511) |
EWP & Controller Installation Demonstration
Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 115LPM/30GPM, EWP115, 12V w/ Controller, Kit
$397.61
$530.15
Davies Craig Electric Booster Pump, EBP23, 12V, Plastic, Black, Kit
$153.33
$204.44
Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 141LPM/37GPM, EWP140, 12V, Kit
$219.16
$292.22
Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 150LPM/40GPM, EWP150, 12V, Kit
$219.16
$292.22