Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 115LPM/30GPM, EWP115, 12V w/ Controller, Kit
$397.61
$530.15
Australian Owned
Worldwide shipping
Massive product range
Popular brands
Expert knowledge
Local support
EBP40 - Electric Booster Pump (12V) (Part #9040)
A high-performance brushless motor, magnetic-drive pump. This compact and versatile pump is suitable for a range of applications, including:
The EBP®40 has a high-performance 35 litre per minute capacity and a brushless, magnetically driven motor that has drawn global acclaim for its efficiency and durability. It is designed for recirculating in closed systems like automotive cooling systems. For optimal coolant flow control, it is recommended to use Davies Craig Thermatic Switches (#0400, #0444, or #0500).
This pump is UN ECE Regulation 10 compliant for improved electromagnetic compatibility (EMC) in automotive applications (Approval No: E24*10R06/02*4722*00).
KIT CONTENTS |
|
| Description | Units |
| EBP®40 - Electric Booster Pump | 1 |
| Mounting Bracket | 1 |
| EBP®23, 25, 40 Wiring Loom (AMP Plug) | 1 |
SPECIFICATIONS |
|
| Operating Voltage | 6V to 15V DC |
| Maximum Current | 4.6 Amps |
| Maximum Flowrate | 35 l/min (9.2 gal/min) |
| Maximum Head Pressure | 0.85 Bar (12.32 PSI) |
| Maximum Head Height | 8.5m (27ft 10.65in) |
| Fluid Temperatures | -40°C to 120°C (-40°F to 248°F) |
| Pump Weight | 570 grams (1.25 lbs) |
| Body Material | Polyphenylene sulphide (PPS) & Nylon 66 |
| Burst Pressure | 252 kPa (38 PSI) |
| Inlet & Outlet | Push on Barb |
| Hose Fitment | 19mm (3/4") |
| Hose Fitment with Step Adapter | 12mm to 16mm (1/2" to 5/8") |
Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 115LPM/30GPM, EWP115, 12V w/ Controller, Kit
$397.61
$530.15
Davies Craig Electric Booster Pump, EBP23, 12V, Plastic, Black, Kit
$153.33
$204.44
Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 115LPM/30GPM, EWP115, 12V w/ Controller, Kit
$423.60
$564.80
Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 141LPM/37GPM, EWP140, 12V, Kit
$219.16
$292.22
Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 150LPM/40GPM, EWP150, 12V, Kit
$219.16
$292.22