Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 115LPM/30GPM, EWP115, 12V w/ Controller, Kit
$397.61
$530.15
Australian Owned
Worldwide shipping
Massive product range
Popular brands
Expert knowledge
Local support
EWP®150 Kit Remote Electric Water Pump (12V) (Part #8060)
The EWP®150 Alloy Electric Water Pump is a high-flow, compact solution designed to handle engines with excessive heat generation. Suitable for turbocharged, supercharged, and high-performance engines, this unit is ideal for remote mounting in the engine bay. Its also widely used in intercooler applications.
This rugged alloy pump eliminates parasitic power losses associated with mechanical water pumps, providing up to 10kW (13hp) of additional power, while improving coolant temperature control.
KIT CONTENTS |
|
| Part Description | Units |
| EWP®150 Alloy | 1 |
| EWP® Basic Wiring Harness | 1 |
| Hose Clamps | 2 |
| Red Wire Joiner | 1 |
| Red 6mm Ring Terminal | 1 |
| Relay - 12V 40 Amp 5 Pin with Resistor Protection | 1 |
| Screw - Self Tap 8x3/8 BZ | 1 |
TECHNICAL SPECIFICATIONS |
|
| Operating Voltage | 3V DC to 15V DC |
| Maximum Current | 10A @ 13V |
| Flow Rate (Max) | 162 L/min (42.8 US gal/min) |
| Operating Temp. | -40°C to 120°C (-40°F to 248°F) |
| Pump Weight | 1170 grams (2.6 lbs) |
| Pump Material | Aluminum (Powder Coated) |
| Burst Pressure | 500 kPa (72.5 PSI) |
| Seal | Ceramic Face Seal |
| Fits Hose Sizes | 35mm to 51mm (1?" to 2") |
| Push-On Fitting Size |
38mm (Options: 44mm with 3mm Sleeve #8510, 51mm with 6mm Sleeve #8511) |
| Internal Fittings | Inlet & Outlet: -16AN ORB |
EWP & Controller Installation Demonstration
Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 115LPM/30GPM, EWP115, 12V w/ Controller, Kit
$397.61
$530.15
Davies Craig Electric Booster Pump, EBP23, 12V, Plastic, Black, Kit
$153.33
$204.44
Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 115LPM/30GPM, EWP115, 12V w/ Controller, Kit
$423.60
$564.80
Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 141LPM/37GPM, EWP140, 12V, Kit
$219.16
$292.22
Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 150LPM/40GPM, EWP150, 12V, Kit
$219.16
$292.22