Proflow Cylinder Heads, SuperMax 220, SB Ford 289, 302, 351W, Bare
Proflow does not sacrifice quality for a low priceyou get both with our aluminium cylinder heads. The lightweight heads are cast from A-356 aluminium alloy with a large choice of Engine, for SB & BB Chevrolet, LS Chev Holden Ford SB 289-351W, 302,351 Cleveland 2V & 3V & BB FE, and Chrysler SB & BB, phosphorous bronze valve guides, and ductile iron valve seats for use with unleaded gas. They're also end-milled and drilled for accessories. The fully assembled heads have stainless steel valves, High Performance valve springs, 7 degree valve locks, rocker arm studs, and guideplates. Perfect for your Mild or High performance Hot Rod.
Note: We suggest using Proflow Head Bolt Stepped washers part number PFEAHF-HBW. Proflow head bolt insert washers are designed to be used on Ford Windsor cylinder heads in applications where you have 7/16" head bolts being used in 1/2" bolt holes. This stops the head bolt hole distorting on aluminium heads when using 7/16'' bolts on 289 / 302 standard Windsor blocks.
SPECIFICATIONS |
|
| Material | A356.2 Aluminum |
| Intake Port Volume | 220cc |
| Intake seat size | 2.08 |
| Exhaust seat size | 1.6 |
| Intake Port Dimension | 2.115" H x 1.300" W x 3/8 Radius |
| Intake Port Location | Stock |
| Exhaust Port Volume | 70cc |
| Exhaust Port Dimension | 1.400" H x 1.400" W |
| Exhaust Port Location | Raised .125" |
| Combustion Chamber Size | 58cc |
| Valve Cover Bolt Pattern | Perimeter Bolt |
| Valve Angle | 20° |
| Valve Spring Pocket Diameter | 1.580" O.D |
| Max Valve Spring Pocket Machining | 1.625" O.D |
| Deck Thickness | .750" |
| Minimum Bore Diameter | 4.000" |
| Flat Mill | .006" per cc 54cc Max (from 58cc); 68cc Max (from 72cc); |
| Angle Mill | .009" per cc 48cc Max (from 58cc); 62cc Max (from 72cc); |
| Minimum Cross Sectional Area | 2.165 sq. in. |
| Spark Plug Dimensions | 14mm x .750" w/Gasket Seat |
| Head Bolt Diameter | 1/2" |
FEATURES |
| Rocker Type Mount |
| 8mm Bead Lock Intake Valve, 2.080" x 5.000" Overall Valve Length |
| 8mm Bead Lock Exhaust Valve, 1.600" x 5.030" Overall Valve Length |
| PAC Racing Spring 1.550" OD Solid Roller Dual Valve Spring, 220 lbs on seat, .710" maximum lift, Max RPM 7200-7400 (upgrades available) |
| 10° Manley Steel Retainers 1.500" O.D x 1.120" I.D x .705" I.D |
| 10° Bead Lock Valve Keepers with lashcap recess |
| ARP 7/16" Rocker Studs |
| Adjustable 5/16" Guide Plates |
| Viton Valve Seals .600" O.D x .495" I.D |
| Hardened Valve Spring I.D Locator 1.550" O.D x .780" I.D |
| Powder Metallurgy Intake Valve Seats 2.131" O.D x 1.680" I.D x .375" Deep |
| Powder Metallurgy Exhaust Valve Seats 1.650" O.D x 1.350" I.D x .375" Deep |
| 8 mm Bronze Valve Guides .502" O.D x 2.100" O.A.L |
RECOMMENDED COMPONENTS |
|
| Intake Port Gasket | 1.200" X 2.000" w/ 3/8" radius, Fel-Pro #1262 |
| Important | Do not port match your intake manifold to Fel-Pro gasket as it does not precisely fit MIC heads. |
| Exhaust Port Gasket | Fel-Pro #1487 |
| Head Gasket | Fel-Pro #1011-1 |
| SB Ford 1/2" Bolt Head Bolt Kit | ARP #154-3603 |
| SB Ford 1/2" Bolt Head Stud Kit | ARP #254-4503 |
| 1/2" Bolt - 7/16" Thread Head Bolts | ARP 254-3708 |
| Head Bolt Washer Kit | Manley |
| Stud Girdle | |
| Suggested Manifold | Super Vic or Vic Jr. |
| Spark Plug Starting Range | Autolite 3922 |


