Proflow 45 Degree Male Adaptor - Female Adaptor Swivel Coupler Hose End -08AN, Blue
$32.79
$33.57
Australian Owned
Worldwide shipping
Massive product range
Popular brands
Expert knowledge
Local support
Proflow Cylinder Heads, AirMax 185 CNC, SB Ford 289, 302, 351W, Assembled
Proflow does not sacrifice quality for a low priceyou get both with our aluminium cylinder heads. The lightweight heads are cast from A-356 aluminium alloy with a large choice of Engine, for SB & BB Chevrolet, LS Chev Holden Ford SB 289-351W, 302,351 Cleveland 2V & 3V & BB FE, and Chrysler SB & BB, phosphorous bronze valve guides, and ductile iron valve seats for use with unleaded gas. They're also end-milled and drilled for accessories. The fully assembled heads have stainless steel valves, High Performance valve springs, 7 degree valve locks, rocker arm studs, and guideplates. Perfect for your Mild or High performance Hot Rod.
Note: We suggest using Proflow Head Bolt Stepped washers part number PFEAHF-HBW. Proflow head bolt insert washers are designed to be used on Ford Windsor cylinder heads in applications where you have 7/16" head bolts being used in 1/2" bolt holes. This stops the head bolt hole distorting on aluminium heads when using 7/16'' bolts on 289 / 302 standard Windsor blocks.
SPECIFICATIONS |
|
| Material | A356 Aluminum |
| Intake Port Volume | 190cc |
| Intake seat size | 2.02 |
| Exhaust seat size | 1.60 |
| Intake Port Dimension | 2.045" H x 1.205" W x 3/8 Radius |
| Intake Port Location | Stock |
| Exhaust Port Volume | 70cc |
| Exhaust Port Dimension | 1.355" H x 1.360" W |
| Exhaust Port Location | Stock |
| Combustion Chamber Size | 58cc |
| Valve Cover Bolt Pattern | Perimeter Bolt |
| Valve Angle | 20° |
| Valve Spring Pocket Diameter | 1.460" O.D |
| Max Valve Spring Pocket Machining | 1.625" O.D |
| Deck Thickness | .750" |
| Minimum Bore Diameter | 4.000" |
| Flat Mill | .006" per cc 54cc Max (from 58cc); 68cc Max (from 72cc); |
| Angle Mill | .009" per cc 48cc Max (from 58cc); 62cc Max (from 72cc) |
| Note | Angle mills might require a.120" Thick intake gasket. |
| Minimum Cross Sectional Area | 2.025 sq. in. |
| Spark Plug Dimensions | 14mm x.750" w/Gasket Seat |
| Head Bolt Diameter | 1/2" |
| Stud Mount - Non-Emissions Legal | |
RECOMMENDED COMPONENTS |
|
| Intake Port Gasket, Fel-Pro #1262 | |
| Important | Do not port match your intake manifold to Fel-Pro gasket as it does not precisely fit the heads. |
| Exhaust Port Gasket, Fel-Pro #1415 | |
| Head Gasket | 302/351W, Fel-Pro #1011-1 |
| SB Ford 1/2" Bolt Head Bolts, ARP #154-3603 | |
| SB Ford 1/2" Bolt Head Studs, ARP #254-4503 | |
| 1/2" Bolt - 7/16" Thread Head Bolts, 289/302W | ARP 254-3708 |
Proflow 45 Degree Male Adaptor - Female Adaptor Swivel Coupler Hose End -08AN, Blue
$32.79
$33.57