Proflow Cylinder Heads, AirMax 185, SB Ford 289,3 02, 351W Bare
Proflow does not sacrifice quality for a low priceyou get both with our aluminium cylinder heads. The lightweight heads are cast from A-356 aluminium alloy with a large choice of Engine, for SB & BB Chevrolet, LS Chev Holden Ford SB 289-351W, 302,351 Cleveland 2V & 3V & BB FE, and Chrysler SB & BB, phosphorous bronze valve guides, and ductile iron valve seats for use with unleaded gas. They're also end-milled and drilled for accessories. The fully assembled heads have stainless steel valves, High Performance valve springs, 7 degree valve locks, rocker arm studs, and guideplates. Perfect for your Mild or High performance Hot Rod.
Note: We suggest using Proflow Head Bolt Stepped washers part number PFEAHF-HBW. Proflow head bolt insert washers are designed to be used on Ford Windsor cylinder heads in applications where you have 7/16" head bolts being used in 1/2" bolt holes. This stops the head bolt hole distorting on aluminium heads when using 7/16'' bolts on 289 / 302 standard Windsor blocks.
SPECIFICATIONS |
|
| Material | A356 Aluminum |
| Intake Port Volume | 185cc |
| Intake seat size | 2.02 |
| Exhaust seat size | 1.60 |
| Intake Port Dimension | 2.045" H x 1.205" W x 3/8 Radius |
| Intake Port Location | Stock |
| Exhaust Port Volume | 63cc |
| Exhaust Port Dimension | 1.355" H x 1.360" W |
| Exhaust Port Location | Stock |
| Combustion Chamber Size | 58cc |
| Valve Cover Bolt Pattern | Perimeter Bolt |
| Valve Angle | 20° |
| Valve Spring Pocket Diameter | 1.460" O.D |
| Max Valve Spring Pocket Machining | 1.625" O.D |
| Deck Thickness | .750" |
| Minimum Bore Diameter | 4.000" |
| Flat Mill | .006" per cc 54cc Max (from 58cc); 68cc Max (from 72cc); |
| Angle Mill | .009" per cc 48cc Max (from 58cc); 62cc Max (from 72cc) |
| Note | Angle mills might require a.120" Thick intake gasket. |
| Minimum Cross Sectional Area | 2.025 sq. in. |
| Spark Plug Dimensions | 14mm x.750" w/Gasket Seat |
| Head Bolt Diameter | 1/2" |
FEATURES |
| Stud Mount - Non-Emissions Legal |
| Combustion Chamber |
| 8mm Bead Lock Intake Valve 2.020" x 4.900" O.A.L.: 11/32 guide is an option |
| 8mm Bead Lock Exhaust Valve 1.600" x 4.950" O.A.L. |
| Pedastal 8mm Bead Lock Intake Valve 2.020" x 5.080" O.A.L |
| Pedastal 8mm Bead Lock Exhaust Valve 1.600" x 5.100" O.A.L |
| Racing Spring 1.290" OD Hydraulic Roller Dual Valve Spring, 140 lbs on seat,.600" maximum lift, Max RPM 6300-6500 (upgrades available) |
| 7° Manley Steel Retainers 1.245" O.D x.885" I.D x.655" I.D |
| 7° Bead Lock Valve Keepers |
| 3/8" Rocker Studs |
| 5/16" Guide Plates |
| Viton Valve Seals.600" O.D x.495" I.D |
| Hardened Valve Spring O.D Locator 1.380" O.D x.570" I.D |
| Powder Metallurgy Intake Valve Seats 2.131" O.D x 1.680" I.D x.375" Deep |
| Powder Metallurgy Exhaust Valve Seats 1.650" O.D x 1.350" I.D x.375" Deep |
| 8 mm Bronze Valve Guides.502" O.D x 2.100" O.A.L |
| Thermactor Air Injector Reducer Bushing (5/8"-11 x 7/16"-14) |
RECOMMENDED COMPONENTS |
|
| Intake Port Gasket, Fel-Pro #1262 | |
| Important | Do not port match your intake manifold to Fel-Pro gasket as it does not precisely fit the heads. |
| Exhaust Port Gasket, Fel-Pro #1415 | |
| Head Gasket | 302/351W, Fel-Pro #1011-1 |
| SB Ford 1/2" Bolt Head Bolts, ARP #154-3603 | |
| SB Ford 1/2" Bolt Head Studs, ARP #254-4503 | |
| 1/2" Bolt - 7/16" Thread Head Bolts, 289/302W | ARP 254-3708 |
| Head Bolt Washers | Manley |


