Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 115LPM/30GPM, EWP115, 12V w/ Controller, Kit
$397.61
$530.15
Australian Owned
Worldwide shipping
Massive product range
Popular brands
Expert knowledge
Local support
EWP®80 Kit Remote Electric Water Pump (12V) (Part #8005)
The EWP®80 Kit Remote Electric Water Pump is a do-it-yourself solution designed to complement or replace your existing belt-driven mechanical water pump. It is suitable for most vehicle makes and models with naturally aspirated or turbo engines up to two litres (2000cc).
The pump is constructed from lightweight, anti-corrosive, heat-resistant glass-filled nylon, incorporating a ceramic-faced seal for long-lasting durability. By removing parasitic power losses, the EWP®80 enhances engine cooling control, improves fuel economy, and delivers up to 10kW (13hp) of extra power and increased torque.
KIT CONTENTS |
|
| Part Description | Units |
| EWP®80 - Nylon 12V Assembly | 1 |
| Nylon Flange Adapter: 35mm 90° Elbow | 1 |
| Nylon Flange Adapter: 35mm Straight | 1 |
| EWP Adapter O-Ring | 2 |
| Adapter Rubber Sleeve - 3mm (1/8") | 2 |
| Hose Clamps | 2 |
| EWP® Basic Pump Loom | 1 |
| Red Wire Joiner | 1 |
| Red 6mm Ring Terminal | 1 |
| Relay - 12V 40 Amp 5 Pin with Resistor Protection | 1 |
| Screw - Self Tap 8x3/8 BZ | 1 |
| Flanged Hex Set Screws | 12 |
TECHNICAL SPECIFICATIONS |
|
| Operating Voltage | 3V DC to 15V DC |
| Maximum Current | 7.5A @ 13V |
| Flow Rate (Max) | 90 L/min (23.8 US gal/min) |
| Operating Temp. | -40°C to 120°C (-40°F to 248°F) |
| Pump Weight | 900 grams (2.0 lbs) |
| Body Material | Glass-filled Nylon |
| Burst Pressure | 350 kPa (50 PSI) |
| Fits Hose Sizes | 32mm to 51mm (1?" to 2") |
EWP & Controller Installation Demonstration
Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 115LPM/30GPM, EWP115, 12V w/ Controller, Kit
$397.61
$530.15
Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 115LPM/30GPM, EWP115, 12V, Kit
$246.88
$329.18
Davies Craig Water Pump, Remote Electric, 150LPM/40GPM, EWP150, 24V, Kit
$300.18
$400.24
Davies Craig Electric Booster Pump, EBP40, 24V, Plastic, Black, Kit
$216.56
$288.75